הצעת החוק הראשונה שלי – עשרות אלפי דירות בנות-השגה

דיור זה הבסיס, אחי.

קבינט הדיור החדש של יאיר לפיד מתכנן להקים 150 אלף דירות להשכרה. מדובר בחדשות מצויינות, והן יהיו מצויינות עוד יותר אם הקבינט יהיה אמיץ ויקבע קריטריונים אמיתיים לדיור בר-השגה שיפעלו בתוך כל הדירות החדשות האלה. בלי זה, לא נראה פה דירות מוזלות לאורך זמן. כבר חודשים שאני עובדת על הצעת חוק חדשה שמגדירה, לראשונה בישראל, את הקריטריונים האלה באופן הוגן – לא רק על פי גודל הדירה (כי יש גם דירות נורא קטנות שיכולות להימכר או להיות מושכרות במחירי עתק!), אלא על פי המשכורת הממוצעת של האזרחים שזקוקים לדיור. ואפילו יש מקום מצויין להתחיל בו: בשנים הקרובות יתפנו ממרכז הארץ אלפי דונמים משטחי מחנות צה"ל שעוברים לנגב. הצעת החוק החדשה שלי דורשת ש-50% מהדירות שיבנו במסגרת הפרויקטים החדשים יוקדשו לדיור בר השגה על פי קריטריונים שתואמים את היכולות הכלכליות של הדיירים.

מה זה אומר? ש-25% מהדירות ישוריינו לדיירים שמשתכרים מהעשירון הרביעי ומטה, 20% לדיירים שמשתכרים מהעשירון השישי ומטה, 5% למי שזכאים לדיור ציבורי, ו-50% מהדירות ימכרו במחירי שוק חופשי, רגיל. התמהיל שיווצר שם יסייע לצמצום פערים – ככלי לזירוז הניידות החברתית. אם נצליח להכניס דיור בר השגה אמיתי למחנות צה"ל המפונים, המודל הזה יכול להוות בסיס להחלתו של חוק דיור בר השגה על כל הפרויקטים החדשים בארץ – כמו שצרפת, אנגליה וארצות הברית עושות כבר שנים.

מומחים רבים מעורבים בתכנית שלנו: ראשי ערים ומתכננים, קבלנים, אנשי מערכת הביטחון וסטודנטים – שעסוקים כבר עכשיו בבניית מודלים אלטרנטיביים לתכניות הקיימות לבניה בשטחי הבסיסים. יש כאן עשרות-אלפי דירות שיכולות להיות שייכות למשפחות צעירות, לסטודנטים, לאזרחים וותיקים – והכל כרוך בהחלטה. אני חושבת שדווקא בשטחים שמפונים מבסיסי צה"ל, הכי נכון להתחיל את הפרויקט הזה. אלה קרקעות בבעלות המדינה במרכז הארץ וקרובות למקומות עבודה, שעד היום עמדה עליהם משימה לאומית בטחונית – ועכשיו תהיה להן משימה לאומית חדשה – דיור לכולם.

הגיע הזמן להבין שדיור הוא הבסיס, ושאחינו ואחיותינו החדשים בממשלת ישראל צריכים להיות הראשונים לאמץ את היוזמה. הכנו לשני האחים הגדולים, לפיד ובנט, פוסטר קטן: אתם מוזמנים להדביק להם אותו על הקיר אם גם אתם רוצים דיור בר השגה, ולבקש מהם לקדם במסגרת הקבינט החדש קריטריונים אמיתיים, מותאמים לשכר האמיתי של מעמד הביניים.

כלכליסט – "המדינה צריכה לייעד 50% מבסיסי צה"ל שיפונו לדיור מוזל"