הקומבינות לא יצאו לחופשת הקיץ #1: קצת על מה שקרה בכנסת בימים האחרונים

 

 

ממשלה בלי מוח – דיון בוועדת השקיפות השבוע

 

 

 

ממשלה בלי מוח.
בשנים האחרונות פרצה במשרדי הממשלה אופנה חדשה – שכירת חברות יעוץ חיצוניות שיתכננו מדיניות במקומם. קוראים לזה מיקור חוץ, או במילים אחרות: הפרטת המוח.
בהתחלה החברות האלה רק הגישו דוחות למקבלי ההחלטות. עם הזמן, המשרדים הפכו כל כך תלויים בהן, שהן התחילו לקבל את ההחלטות בעצמן. וכך, בתוך ישיבות המשרד יושבים לא רק עובדי מדינה – אלא גם עובדי חברות שיש להן גם לקוחות בעלי אינטרסים אחרים.
כך קורה שאותה חברה שמייעצת למשרד השיכון, עובדת גם בשביל חברת 'שיכון בינוי' של אריסון. ואותה חברה שמספקת למשרד האוצר שירותי ייעוץ, מייעצת גם לבנק לאומי ובנק הפועלים. אז מי מוודא שהחברות האלה עובדות בשביל הציבור, ולא בשביל הלקוחות האחרים שלהן?
לא ברור.
למה?
כי משרדי הממשלה לא טרחו לבדוק את התוצאות.
הם שוכרים בעשרות מיליוני שקלים מכספי הציבור חברות פרטיות יקרות שיחשבו במקומם ויתכננו מדיניות במקומם, אבל לא חושבים שכדאי לבצע בקרה על מה קורה כתוצאה מכך.
כבר שבועות ארוכים שהצוות שלי חוקר את הנושא הזה.
מצאנו בין היתר מיליוני שקלים שהועברו לחברות פרטיות כדי – תקשיבו טוב – שיכתבו את המכרז להתקשרות עם חברות פרטיות אחרות. גם את זה הממשלה כבר לא יודעת לעשות לבד. הפריטה את ההפרטה עצמה.
מצאנו עובדים במשרדי ממשלה שסיפרו לנו שאחרי שנים שהמשרד עובד עם חברת יעוץ פרטית, הם חוששים שאם יום אחד החברה הזו לא תהיה שם, המשרד לא יידע איך לעשות את העבודה שלו. לא יידע איך לקבל את ההחלטות הכי פשוטות.
כשחשפתי את זה בוועדת השקיפות השבוע, נציגת משרד האוצר אמרה לי שהיא לא מכירה נתונים כאלה. ואיך תכיר? המשרד שאמור לנהל את תקציב המדינה מעולם לא טרח לבדוק, וגם לא העלה על דעתו לפרסם לציבור את עשרות הדוחות שקיבל בעצמו מחברות ייעוץ.
וככה נשארת לנו ממשלה בלי מוח. בלי ידע, בלי צבירת ניסיון, בלי יכולות תכנון ואסטרטגיה. אני הולכת לטפל בנושא הזה לאורך המושב הקרוב ולהבין איך אפשר לתקן את המצב.

*****

למי שעוד לא מכיר, אני תמיד משתדלת לעדכן אתכם במתרחש בוועדה ממש בזמן אמת, כאן בטוויטר שלי .זה מאפשר למי שיש לו שאלות למוזמני הוועדה לשאול אותן, ואפילו להעביר לנו מידע נוסף שיכול לקדם את הדיון. מוזמנים להצטרף אלינו.

 

 

 

 

השבוע בוועדת הכספים – לאן נעלמו הכספים שהובטחו לחיזוק הצפון?

אם ההבטחות של הממשלה היו שוות כסף, מצבה של הפריפריה היה מצויין. הממשלה לא מפסיקה לדבר על פריפריה. שרת התרבות טוענת שהיא שרת הפריפריה, שר החינוך הוא שר הפריפריה, שר הפנים אמר שיחזיר את המפתחות אם לא ידאגו לפריפריה. רק בפריפריה לא רואים את השינוי.
מה הבטיחה הממשלה?
18 מיליארד שקלים בפריסה רב שנתית, לחיזוק הצפון.
מה ביצעו?
ובכן, כשתושבי הצפון הסתכלו בטיוטת התקציב, הם גילו להפתעתם שהם לא כלולים בה.
במקום לקיים את ההבטחה, שהיתה נוחה מאוד למסיבות העיתונאים, הממשלה אמרה שתקים ועדה. כולנו יודעים מה קורה כשקמות פה ועדות. אגב, היא אפילו לא קמה עדיין.
מה קורה בשטח? בפועל ההשקעה בשירותי רווחה בצפון היא הנמוכה ביותר בארץ. מספר מיטות האשפוז הוא הנמוך בארץ – 1.6 מיטות ל-1,000 תושבים. רבים מתושבי הצפון נדרשים להגיע לבתי חולים במרכז כדי לעבור טיפולים רפואיים. שיעור הבלתי מועסקים בצפון גבוה במעל 50% מהמרכז, וגם אם מצאת עבודה, השכר הממוצע נמוך בכ-40% מבמרכז. גם ההשקעה בתחום החינוך נמוכה יותר מבמרכז הארץ. התחבורה הציבורית היא בלתי אפשרית לאנשים שצריכים להגיע בזמן למקומות (ורבים מסתכנים בלקחת טרמפים כדי להגיע מדי יום לעבודה וללימודים). עם כל זה, שכר הדירה בנסיקה. אין תקציבים לתרבות ולמעט יוזמות פרטיות, אין תמיכה לפיתוח תעסוקה.
אבל בממשלה כנראה חושבים שתושבי הצפון יכולים לוותר על תקציבים ושירותים לטובת… מילים.
במקום תקציבים, שירותים ורפורמות הממשלה הזו נותנת לצפון הבטחות.
פגשתי בקרית שמונה את החבורה בצעירה שמובילה את יוזמת "משנים כיוון" ביחד עם אגודת הסטודנטים בתל חי. להם כבר נמאס מההבטחות הריקות של הממשלה הזו.
הם הכי רוצים לגור פה. חולמים להקים פה משפחה ולתת לה את איכות החיים המדהימה שיש כאן, על קו הגבול הצפוני של ישראל, אבל מרגישים שעוד קצת וכבר לא יוכלו להחזיק. בסופו של דבר נופים נהדרים ואוויר טוב לא משלמים שכר דירה.
נתניהו הוא ראש הממשלה כבר כמעט עשור. עשור של הבטחות שקריות. לא מזמן ראינו כמה הוא אמיץ כשהוא רוצה להשפיל את אחד השרים שלו ולשחק משחקי כח בתוך הליכוד, רק שאפילו קמצוץ מהכוח והיצירתיות האלה לא מושקעים באזרחים. זו המורשת שלו – מילים גדולות ופוליטיקה קטנה.
לתושבי הצפון מגיע עתיד גדול כאן. פניתי למשרד הפנים והאוצר כדי להבין מה עלה בגורלה של התכנית לחיזוק הצפון, ומשלא נעניתי פניתי ליו"ר ועדת הכספים משה גפני, בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא.
אני מבטיחה לעבוד קשה כדי לדאוג שלא יהיה דיון אחד בתקציב המדינה מבלי שהנושא יעלה. בתקציב הקרוב ביבי וממשלתו צריכים להבין שעל הבטחות שלא מקיימים משלמים מחיר


 

 

הקומבינות לא יצאו לחופשת הקיץ #2- אסור למנדלבליט לנהל את חקירת נתניהו

אם היו מספרים לכם שבמדינה רחוקה, אי שם באפריקה, עלה חשד שהנשיא קיבל שוחד ומתנות למשפחתו, אבל מי שיחליט אם יוגש נגדו כתב אישום הוא אדם שכמה חודשים לפני כן עבד כמזכיר הרפובליקה שלו, והיה מקורב לאותו נשיא – הייתם מיד חושדים מדובר בקומבינה.שאין סיכוי שמתנהל פה הליך הגיוני וסביר.
שזה נשמע יותר כמו פרק בבית הקלפים, מאשר התנהלות רצינית של מערכת החוק.

אבל זה לא קורה במדינה אי שם.
זה קורה פה. עכשיו.
ראש ממשלת ישראל ובני משפחתו נתונים תחת בדיקות משטרתיות שונות כבר תקופה ארוכה, ומי שמנחה אותן ואף יכריע בהן הוא יועץ משפטי שעד לפני חודשים ספורים היה מזכיר ממשלתו של נתניהו, אדם שעבד איתו בצמוד באופן יומיומי, במשרה פוליטית, שדורשת אמון רב ושקשה להאמין שלא נוצר במהלכה קשר אישי.
כעת כולם רוצים שנתעלם מזה.
שפשוט נשכח את הקשרים הקודמים שהיו שם, מתוך תקווה שגם הם שכחו אותם.
אין זה סוד, שכבר שנים עוסק ראש הממשלה בריסוק מערכות אכיפת החוק והמשפט ופירוק כוחם של שומרי הסף, באמצעות חלוקת ג׳ובים ומינויים אישיים, הטלת פחד ופגיעה במנגנוני הדמוקרטיה.
המטרה של ביבי היא אישית: להחליש את כל המערכת כדי לחזק את עצמו.

זה מצב מסוכן.
הגבולות בין מותר לאסור מטשטשים, מערכות הביקורת קורסות, ומכאן ועד שימוש בכוחו לטובתו האישית תוך פגיעה בציבור הישראלי הדרך מהירה.
בתוך הסיטואציה הזו עומד עכשיו היועץ המשפטי לממשלה. מחד, אדם ישר ורציני, שבטוח שואף לעשות את המיטב בתפקידו. מנגד, אדם הנמצא בהיכרות אישית עמוקה עם מושא החקירה, אחרי שנים בהן היה כפוף לו ולאחר שהאחרון גם דחף אותו אל תפקידו הנוכחי.
המצב שבו מנדלבליט עומד הוא בלתי אפשרי, וכל אזרח שקורא את הפרסומים בעיתונות לא יכול שלא לתהות אם אין כאן ניגוד עניינים. איפה סביר שדבר כזה יקרה?

פניתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי ממנו למשוך את ידיו מטיפול בענייני חקירות נתניהו ובני משפחתו. כך ראוי. יש במשרד היועמ״ש ובפרקליטות לא מעט משפטנים מעולים. בטוח שאפשר למצוא אחד שלא עבד בצמוד למושא החקירה במשך שנים, שינהל את העניינים במקומו.

המלחמה בשחיתות לא יכולה לקבל פרצוף של עוד קומבינה של ביבי. אף אזרח בישראל לא צריך לקבל פרוטקציות במגע עם שלטון החוק. הדבר חמור בהרבה כשמדובר במשרה הבכירה ביותר בשלטון.

אני לא מכירה אישית את היועמ"ש אביחי מנדלבליט, וממה ששומעת מאחרים, מדובר במשפטן מעולה ובאיש רציני וישר. אני קוראת לו גם כאן – עשה את הדבר הראוי, הרחק עצמך מהסיפור הזה


 

 

חוק ההסדרים – שוב מקצצים לעניים ביותר

75 מליון ש"ח. זה הסכום שמשרד החינוך יקצץ ממסגרות אחר הצהריים לילדים בשכבות במעמד סוציו – אקונומי נמוך בתקציב המדינה הקרוב. שר החינוך החליט לקחת מהכיס של המשפחות הכי עניות במדינה. 75 מליון שקלים שמי שישלם אותם הם הורים שמרוויחים 3000 שקלים בחודש ולא מסוגלים אפילו לקנות לילדים שלהם בגדים.

סיירת התקציב שהקמתי לפני חודשיים גילתה את הקיצוץ הזה, שהתחבא בין 463 העמודים של חוק ההסדרים החדש. זו עוד גזירה, אכזרית ביותר, בין רבות אחרות שמופיעות באותיות הקטנות של החוק. חוק ההסדרים הוא החוק שמשרד האוצר הכי אוהב – כי הוא מדלג כמעט לגמרי על הליך החקיקה התקין בכנסת, ומונע דיון ציבורי שעלול לבטל גזירות איומות ושגויות כמו זו.

הפעם זה לא יצליח להם. מוזמנים להקשיב לראיון שלי בנושא אצל רינו צרור בגלי צה"ל, ואם אתם רוצים להצטרף לסיירת שלנו ולהיאבק איתנו למען תקציב צודק, שלחו לנו מייל לכאן: office@stavshaffir.co.il


אנחנו צריכים אתכם – תצטרפו אלינו למאבק על הבית של כולנו

אחת המשימות שלקחתי על עצמי כשהחלטתי ללכת לפוליטיקה, היתה להביא איתי פנימה עוד הרבה אנשי עשייה שמוכנים לעבוד קשה בשביל לשנות את המצב. עם המשימה החשובה הזו אני מסתובבת בכל רחבי הארץ ופוגשת אלפי אנשים, מבוגרים וצעירים, שכמוני לא מוכנים לוותר על העתיד שלנו כאן. מוזמנים ללחוץ כאן ולשמוע ראיון שערך איתי יעקב אגמון בגלי צה"ל לפני כמה שבועות, דיברנו על הדרך אל הפוליטיקה ועל התקווה והמחשבות לעתיד

בקיבוץ נחל עוז בעוטף עזה, שספג מכות קשות ב"צוק איתן", הוקמה לפני שנתיים מכינה קדם צבאית מדהימה. זה כבר המחזור השלישי שלה שאני פוגשת, צעירים וצעירות שדחו את השירות הצבאי שלהם בשנה כדי לבוא לחזק את האזור, להתנדב, ללמוד ולהכשיר את עצמם לתפקידי מנהיגות בצה"ל ובחיים האזרחיים. הבחירה שלהם ושל כל משרתי שנת השירות ותלמידי המכינות הקד"צ בארץ, היא הציונות של הדור שלנו. כדאי לכם לקפוץ לשם לבקר אותם גם, הם יתנו לכם המון תקווה.


 

 

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה

עוד רגע יגיעו החגים, וכולנו נכנס לסיכומי שנה, למבט על מה היה ומה יכול להיות טוב יותר. וזו היתה שנה לא פשוטה. בטחונית, חברתית, וגם פוליטית. אני מאחלת לכולנו שהשנה הקרובה תהיה שנה של שינוי, שתביא לנו עתיד בטוח וטוב יותר. אני מתכוונת לעבוד הכי קשה שרק אפשר בשביל זה. בשבילכם. מזמינה אתכם להתפקד, להצטרף אליי, לחזק את הדרך שלי ואת הכח שלנו יחד, ולעשות הכל כדי להפוך את השנה הזו, ואת אלה שיבואו אחריה, לטובות יותר.

***לינק להתפקדות באתר שלנו****

שתהיה לכולנו שנה טובה ומתוקה,
מלאה במעשה ובשותפות אמיתית לדרך!
שלכם,
סתיו.

 

 

עקבו אחרי בפייסבוקעקבו אחרי באינסטגרםעקבו אחרי בטוויטר

זה היה הדין וחשבון שלי, אם יש לכם שאלות, בעיות ואפילו ביקורת אתם מוזמנים לפנות אליי בכל דבר ועניין לכתובת הזו – sshaffir@knesset.gov.il