כשאין שקיפות – יש שחיתות

 

 

כשאין שקיפות – יש שחיתות:
עצרנו את הניסיון של נתניהו לסגור את הכנסת

 

 
ניוזלטר
 

תודה רבה שליוויתם אותי בשבוע שעבר במאבק הקשה נגד החוק המסוכן שהממשלה ניסתה להעביר. לפי החוק החדש – שהוא הוראה ישירה של ראש הממשלה – מהשנה הבאה נתניהו ושר האוצר יוכלו לשנות את תקציב המדינה מתחילתו עד סופו ככל העולה על רוחם בלי שיצטרכו לבקש את אישור הכנסת או ועדת הכספים. כלומר, בלי שאנחנו – הנציגים שלכם בכנסת – נוכל לדעת או להתווכח עם מה שעושים בכספי המסים של כולנו. מה זה אומר? שהקואליציה היתה יכולה לקצץ בשירותי הרווחה, הבריאות והחינוך בשקט, בלי שאף אחד היה רואה, או לסגור דילים במיליארדי שקלים מהכסף של כולנו בלי שאיש יוכל לנסות ולעצור אותם.

כמו שאתם מבינים, בחוק כזה צריך להיאבק תוך שימוש בכל הכלים שעומדים לרשותנו. וזה מה שעשינו, כולל פיליבסטר של 13 שעות בוועדת הכספים, וכשהקואליציה איימה עלינו באמצע הדיון שתפסיק את שידורי הוועדה באתר האינטרנט של הכנסת כדי להסתיר מכם את מה שקורה שם – התחלתי פשוט לשדר הכל בעצמי בעמוד הפייסבוק שלי. אתם הצטרפתם אלי בעשרות אלפים – והפעלנו לחץ אדיר על הקואליציה.

רק כך, ביחד, הצלחנו לעצור את החוק המטורלל הזה.

הנה תקציר האירועים:

תקציר

יום שלישי
בשעות אלה, מאז הבוקר, ביבי מנסה להעביר בוועדת הכספים חוק חדש שמבטל את הוועדה.

אנחנו יושבים פה כבר שעות בניסיון לעצור את החקיקה המטורפת הזאת. לשמחתי, הצלחתי להעביר בוועדה תיקון שלפיו כל שינוי תקציבי יגיע קודם כל לוועדת הכספים, כך שחברי הכנסת יוכלו להיחשף אליו ולדווח לציבור. אלא שדקה אחר כך פקידי האוצר התעוררו ודרשו מיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, לבטל את התיקון. אחרי שדרשתי לקבל תשובות ברורות מאנשי האוצר לגבי הדרישה השערורייתית, ניסו להעיף אותי משם בכוח.

זה כבר באמת מעבר לימין ושמאל. זה ויכוח גורלי בין מי שקמים כל בוקר כדי לשמור על כספי המסים שלכם ולעשות את עבודת הכנסת כפי שעושים אותה כבר עשרות שנים וכפי שהיא קבועה בחוק – לבין ראש ממשלה חסר מעצורים שחושב משום מה שהקופה הציבורית מכילה את הכסף הפרטי שלו. אדם שלא רוצה שאיש יוכל לפקח על עבודתו ולחשוף את הדילים המלוכלכים שהוא סוגר על חשבון הציבור.

אני לא זזה מפה. אם צריך נישאר פה כל הלילה, ומחר, ומחרתיים, ועד מתי שצריך, כדי לעצור את הביזיון הזה.


 

 

למה את לא מחייכת?

"למה את לא מחייכת?", "למה את משדרת את הדיון בפייסבוק?", "בולגרי נחשב מזרחי?", "לא נמאס לך?", "אולי תאכלי משהו?"

דוד ביטן, מיקי זוהר והחברים שלהם בוועדת הכספים עשו הלילה הכל – אבל הכל – כדי לא לדבר על השערורייה הענקית שהולכת לעבור בכנסת במסגרת התקציב הדו שנתי. כדי לא לדבר על כך שהממשלה החליטה להוציא מידי הכנסת את המחויבות הכי גדולה שלנו לציבור – לפקח על מה קורה לכסף שלכם.

בישיבה מביכה שנמשכה 13 שעות, וחלקכם צפיתם בה כאן, היה אפשר לראות איך יו״ר הקואליציה וחבריו פשוט מאבדים את זה. שוביניסטים, גזענים, זחוחים וגסים, חברי הקואליציה הראו איך הם מתפקדים תחת לחץ. ולמה הם בלחץ?

כי אתם צופים.

הם לא רצו שתראו מה קורה כאן. תבינו: דיוני הכנסת משודרים באתר הוועדה תמיד, כחוק. אבל במהלך הדיון אתמול חברי הקואליציה איימו שהם יפסיקו את השידור. איזה מזל שהם כבר לא יכולים לעשות דברים כאלה – כי לנו יש את פייסבוק, ואחד את השני.
מרגע שהחלטתי לשדר לכם כאן את הדיון, בקואליציה נכנסו להיסטריה.

מדוע? כי הם יודעים שהתקציב שהם יאשרו בקרוב הוא בושה גדולה. הם יודעים שאם תראו מה יש בו – תרתחו כמוני. לכן הם התחרפנו כשהבינו שאלפים צופים בנו, בשידור ישיר בפייסבוק. לכן הם הצביעו נגד כל ההסתייגויות שלי לחוק. אחר כך הם גם טענו שההסתייגויות שלי מיותרות. הנה טעימה מההסתיגויות ה״מיותרות״ האלה:

  • דרשתי שהממשלה תחשוף כמה מכספי התקציב יושקעו בפריפריה.
  • דרשתי שהממשלה תחשוף כמה כסף יושקע ברכישת דירות לדיור הציבורי לעומת כמה זכאים לדיור ציבורי מסתובבים ברחוב ללא קורת גג.
  • דרשתי שכל אחד ממשרדי הממשלה הרלוונטיים יראה את החלקים בתקציב שיוקדשו למלחמה בעוני ויסביר מה תכנית העבודה שלו בנושא.
  • דרשתי שכל הפרטה של שירות בסיסי במסגרת התקציב תועבר רק לצד תכנית כלכלית ותכנית פיקוח מסודרת שתבטיח שירות איכותי לאזרח במקום זריקת האחריות הרגילה.
  • והיו לי עוד כמה מאות רעיונות לשיפורים.

דוד ביטן וחבריו הפילו את כולם כי בממשלה רוצים שהתקציב יישאר הסוד שלנו. אם הם היו חושבים שהתקציב שלהם יהיה מוצלח – הם היו מפרסמים אותו בעצמם, בקול גדול, ומחכים למחיאות כפיים.

אבל לא: הם ציפו שניתן להם פשוט להחליק מתחת לאף שלכם את ההחלטה הכי קריטית ומשפיעה על הכלכלה הישראלית בשנים הקרובות. הם ציפו שלא נדרוש מהם להסביר מה הם עושים עם הכסף שלנו.

ביחד עם חבריי לאופוזיציה, יעל כהן-פארן ויוסי יונה חבריי לסיעה, מיקי לוי (יש עתיד) ועבדאללה אבו-מערוף (חד״ש) התעקשנו להמשיך עם ההסתיגויות, גם אם זה ידרוש את כל הלילה ואת מחר ומחרתיים.

בקואליציה הציעו לנו להתקפל בתמורה לכספים שיעבירו לנו, כדי שנוכל לחלק למי שנרצה. אתם קולטים? הם ציפו שאנחנו נסכים לסחור איתם, בכסף שלכם!! לא יאמן כמה שזה מבחיל ומביש. אבל יש פה אנשים שפשוט חושבים שזו הפוליטיקה. שככה זה עובד.
הם לא קולטים שהדברים השתנו.

בניגוד למה שהם התרגלו לחשוב, המטרה של פוליטיקה היא לא לסגור דילים וקומבינות על הגב שלכם בדלת האחורית. המטרה היא באמת לשנות. לבוא לפה כל בוקר ולהילחם בכל כוחנו כדי שהחיים של אזרחי ישראל יהיו טובים ובטוחים יותר.
כל כך פשוט וכל כך חשוב.

לכן, למרות הכל, אנחנו נמשיך להילחם. מחר יתקיים דיון נוסף על התקציב – וגם אותו אחשוף בפניכם כאן. בואו. השקיפות מבהילה אותם רק כי יש להם מה להסתיר.

ואגב,

מכל ההכפשות והקללות האישיות מאוד ששמעתי אתמול מחברי הקואליציה, היתה רק אחת שבאמת עצבנה אותי. ״למה את לא מחייכת?״.
חה״כ דוד ביטן, למה אני לא מחייכת, אתה שואל? כי הקרקס שאתם עושים מהמדינה ממש לא מצחיק אותי. אני מתביישת בכם. אני מתביישת בכל מה שאתם מייצגים. אני יודעת כמה קשה אנשים כאן עובדים עבור הכסף שלהם, ומצפה מכם להתייחס אליו בחרדת קודש. מגיע למדינה שלנו הרבה, הרבה יותר.

תודה לכל מי שהיו כאן איתי בלילה. נחזור מחר.

וזה וידאו הסיכום שהעליתי בשידור ישיר מהוועדה באחת בלילה:

תקציר3
 

 
תקציר4

הם ניסו שוביניזם, גזענות, צרחות, דילים והטחת עלבונות, אבל לא התקפלנו וזה מה שקרה: אחרי עשרות שעות של מאבק בחוק להסתרת התקציב – הסעיף המסוכן שונה.

כל פרטי התקציב יועברו לוועדת הכספים ולפיקוח הכנסת, כחוק וכפי שראוי בדמוקרטיה, ולא יזרמו מתחת לשולחן ומאחורי הגב של כולנו.

קצת סדר בבלאגן שהלך פה בימים האחרונים: כבר ביום שני בלילה פניתי לוועדת הכספים בבקשה לתקן את הסעיף הבעייתי, שאיפשר לקואליציה להעביר כספים בין שנת 2017 ל-2018 מבלי להביא אותם לאישור הוועדה. מה זה אומר? שהקואליציה הייתה יכולה לסגור דילים במיליארדי שקלים מהכסף שלכם, בלי שאף אחד יוכל לנסות לעצור אותם. הם יכלו, למשל, לקצץ מיליארדים מתקציב שירותי הרווחה – בשקט בשקט, בלי שאף אחד יראה.

בבוקר למחרת, הוועדה אכן הסכימה להכניס את השינוי שלי לחוק. אבל אז משרד האוצר התנגד – ואיתו כל חברי הקואליציה.

שם התחיל הפיליבסטר.

הודענו לוועדה שנמשיך להגיש הסתייגויות, גם אם זה יקח כל הלילה, והבוקר, והיום שאחרי, כי אנחנו מתנגדים לטירוף הזה. אחרי שעות של הסתייגויות בקואליציה התעייפו, והגיעו אלינו עם הצעת פשרה: רק שינויים תקציביים של מעל 20% מתקנה תקציבית יגיעו לאישור ועדת כספים. זה אולי נשמע לחלקכם טכני, אבל זה ממש לא. אם היינו מסכימים על זה, היינו גורמים לכך שכשבצלאל סמוטריץ׳, למשל, סוחט מהממשלה 5 מיליון שקלים בשביל החברים שלו – לא היתה לנו שום דרך לראות את זה בתקציב, או לדעת שעל זה אנחנו מצביעים. אם היו מעלימים פתאום 10 מיליון שקלים מהסיוע למחוסרי דיור – לא היה אפשר לדעת על זה. אתם הייתם מסכימים לזה? בטח שלא. לכן המשכנו עם ההסתייגויות אל תוך הלילה, עד שגפני סגר את הישיבה מבלי שהצביע על החוק.

הבוקר, הקואליציה כבר הבינה שאנחנו לא מתקפלים והסכימה להכניס לחוק התחייבות שכל שינוי תקציבי יעבור דרך חברי הוועדה. זה ניצחון חשוב בקרב שרק פותח את המערכה הגדולה על התקציב.

תודה לחברי הכנסת שנשארו כאן כל הלילה ולאלה שהצטרפו אלינו בבוקר. לחברי לסיעה יעל כהן-פארן, יוסי יונה, אראל מרגלית ומיכל בירן ולמיקי לוי ולעבדאללה אבו מערוף.

ותודה ענקית מכל הלב לכל מי שליווה אותי כאן.

חשוב שתראו ותדעו את מה שעובדים כל כך קשה כדי להסתיר מכם. בממשלה יודעים טוב מאוד למה הם מתביישים בתקציב הזה.

ועכשיו, ממשיכים להילחם! לאט לאט, עם עבודה קשה, נחישות ובעיקר עמוד שדרה – ננצח את הממשלה הדורסנית והמביכה הזו. נתראה בקרוב.

 

 

עקבו אחרי בפייסבוקעקבו אחרי באינסטגרםעקבו אחרי בטוויטר

זה היה הדין וחשבון שלי, אם יש לכם שאלות, בעיות ואפילו ביקורת אתם מוזמנים לפנות אליי בכל דבר ועניין לכתובת הזו – sshaffir@knesset.gov.il