ניוזלטר חודש נובמבר 2014

header

נובמבר 2014

 

 
כחלק מהמאבק שלי על שקיפות, אני משתפת אתכם גם החודש בפעילות ובסדר היום שלי – לפרטי פרטים, כולל שעות וקילומטרים.
header
 

 

זה הזמן שלנו

למרות התחושה בציבור שמדובר במערכת בחירות מיותרת ובזבוז של כספי המסים, זו ההזדמנות שלנו למהפך. ממשלת נתניהו כשלה בתפקידה פעם אחר פעם, ובכל יום נוסף היא מסבה עוד נזק לחברה הישראלית – לביטחון שלנו, לכלכלה שלנו, למערכת החינוך, לבתי החולים, לשכר שלנו. ישראל היתה תקועה עם ביבי יותר מדי זמן. הבחירות הקרובות הן הזדמנות אמיתית לשינוי.

רגע לפני שמתחילה מערכת הבחירות הכללית, ייערכו בחירות פנימיות במפלגת העבודה בהן ייבחרו מחדש חברי הכנסת שירכיבו את הרשימה. גם אני עומדת, מחדש, לבחירתם של חברי מפלגת העבודה. אני אשמח מאוד לעזרתכם בחודש הקרוב: בשטח, בטלפונים, בפייסבוק, בארגון חוגי בית, בקלפיות.

בשנתיים האחרונות עבדתי ימים ולילות, הכי קשה שרק אפשר, בשבילכם. עכשיו אני צריכה אתכם איתי.
הרשמו כאן וניצור אתכם קשר.

header
 

 

מחטפים על חשבוננו על הדקה ה-90

רגע לפני שכל המערכת נכנסה לטרפת הבחירות עוד נאבקנו על תקציב 2015, והדרך החפוזה וחסרת האחריות שבה עבדה הממשלה על התקציב בישרה הרבה על המשך הדרך. חברי הכנסת קיבלו שבע שעות לעיין בתקציב לפני ההצבעה עליו בקריאה טרומית. רק שתבינו את גודל האבסורד – מדובר בשבע שעות לקריאת 1611 עמודים, ובהם אלפי סעיפים, שכל אחד מהם הולך להשפיע על החיים של אזרחי ישראל. איך ייראה התור למיון בבתי החולים שלנו, כמה צפופות יהיו הכיתות של הילדים שלנו, האם יהיה לנו אוטובוס לעבודה בבוקר – כל זה מופיע בתקציב המדינה. ומה שלא מופיע – לא קיים.

ההחלטה להביא את התקציב להצבעה בכזו מהירות משמעה עקיפת הכנסת, כאילו חברי הכנסת הם בובות נטולות אינטליגנציה עצמאית ואין להם כל משמעות. פגיעה ביכולתם של נבחרי הציבור ללמוד את הנושאים שעליהם הם מצביעים היא פגיעה בציבור כולו. לכן לא היתה לנו ברירה, וביחד עם כל חבריי לסיעת העבודה, ועם יו"ר וועדת הכספים לשעבר ח"כ משה גפני עתרנו לבית המשפט העליון בניסיון למנוע את המעקף הבוטה הזה של הכנסת. לצערי, בית המשפט לא קיבל את עמדתנו. בדיון שנערך כמה שעות לאחר מכן במליאה ביקשתי להראות לציבור מה נתבקשנו לקרוא בזמן מועט כל כך והסתבר לי, להפתעתי, שהכנסת חוששת אפילו שהציבור יראה את הקופסה שבתוכה מגיע ספר התקציב. בניגוד לתקנון הכנסת ובניגוד לכל היגיון, ממלא המקום של יו"ר הכנסת דרש מהסדרנים לקחת ממני את התקציב. אתם מוזמנים לצפות בנאום שלי כאן, שזכה כבר ל-180 אלף צפיות בפייסבוק.

לשמחתי, אני לא היחידה שמצאה את ההתנהגות הזאת מוזרה, וחברי הפאנל של מועדון לילה בערוץ 2 הזמינו אותי כדי שאספר להם מה בדיוק קרה באותו לילה במליאה ולמה הממשלה כ"כ מתאמצת להסתיר את התקציב.

בינתיים, ולמרות שסדר היום עוסק בבחירות, בוועדת הכספים ממשיכים כרגיל: חברי הממשלה מנסים לסחוט את הקופה הציבורית לצרכיהם, עד השקל האחרון. השבוע התבקשנו להצביע על קיצוץ של 900 מיליון שקלים בתקציב התחבורה הציבורית (!) זאת אחרי שרק לפני ארבעה חודשים קוצצו עוד 125 מיליון שקלים בתחבורה הציבורית. בתקציב 2015, שכבר לא יעבור, התכוונה הממשלה לקצץ עוד 24%, מתעלמת מהעובדה שתחבורה ציבורית היא הפתרון הטוב ביותר להקטנת מספר הנפגעים בדרכים, ליצירת זמינות מקומות עבודה, דיור בר השגה, וגם מניעת זיהום אוויר. עוד שקר גיליתי בתקציב הבריאות. בשעה שהובטח לנו גידול של מיליארדים בתקציב הבריאות לטובת חיזוק הרפואה הציבורית, הסתבר שהמציאות נראית אחרת לגמרי. האזינו לראיון שלי אצל קרן נויבך השבוע שבו חשפתי את המחדל.

 

 

מכירים את זה שמעלים לכם את שכר הדירה?

בעקבות כינוס החירום שערכתי לקידום החוק לשכירות הוגנת יחד עם חברי להצעת החוק חברי הכנסת חיליק בר ואורלי לוי-אבקסיס, התאחדות הסטודנטים ונציגי אגודות הסטודנטים מכל הארץ, זכינו בתחילת החודש לגיבוי מצד משרד המשפטים ומשרד האוצר שפרסמו את תזכיר חוק המבוסס על הצעת החוק שלנו.

בשנה האחרונה ערכנו עשרות מפגשים בכל רחבי הארץ במטרה לגייס את הציבור הרחב לתמוך בהצעת החוק. אלפי סטודנטים הצטרפו בתמיכה בהצעת החוק ומשכירי דירות רבים החליטו ליישם את עיקריה כבר עכשיו. בשבוע שעבר החלטנו לנסות רעיון יצירתי: הזמנו סטנדאפיסטים, שוכרי דירות, לספר על טראומות הדיור שלהם בערב מיוחד שבו הצטופפו מאות שוכרי דירות זועמים בתמיכה בחוק. תודה גדולה לגיא אדלר, לילך ברנע לשם, תם אהרון, לילך וולך, תומר פישמן וגלית חוגי שהוכיחו שאפשר לקדם חוקים גם בדרך אחרת. ותודה גם לחברי דור חדש מאוניברסיטת תל אביב ולחברי המשמרת הצעירה על שיתוף הפעולה הנפלא והחשוב הזה.

header

אתם מוזמנים לשמוע קצת בדיחות בכתבות בערוץ 2, גלי צה"ל, בטיים אאוט, ובכלכליסט, ואת הקטעים במלואם נעלה במהלך השבוע בעמוד החוק לשכירות הוגנת אז כדאי לעשות לייק כאן.

לצערי, רגע לפני שהחוק עלה להצבעה, ראש הממשלה החליט לפרק את הקואליציה שלו ולהפנות עורף לשני מיליון שוכרי הדירות בישראל שכבר הרגישו סוף סוף שלמישהו אכפת מהם. אני אמשיך להיאבק למענם בכל דרך אפשרית עד שנוכל להבטיח כי בכנסת הקרובה זה יהיה החוק הראשון שיעבור.

 

 

עקבו אחרי בפייסבוקעקבו אחרי באינסטגרםעקבו אחרי בטוויטר

זה היה הדין וחשבון שלי, אם יש לכם שאלות, בעיות ואפילו ביקורת אתם מוזמנים לפנות אליי בכל דבר ועניין לכתובת הזו – sshaffir@knesset.gov.il

שיהיה חודש של עשייה!
שלכם,
סתיו