סלומיאנסקי: בורג קטן בשיטה מקולקלת

סלומיאנסקי: בורג קטן בשיטה מקולקלת

כך השתמשה הממשלה בכסף שלנו בזמן המלחמה: ההתנחלויות קיבלו 20 מיליון שקלים ל"חוסן חברתי", המועצות הדתיות של בנט 69 מיליון שקלים, נחל עוז קיבל אפס שקלים, אשקלון אפס, הדרום אפס. צריך לזכור את המספרים האלה בכל פעם שרואים את שר האוצר או יו"ר ועדת הכספים מסיירים בדרום לעיני המצלמות, ולשאול אותם: "איפה הכסף?" כששאלתי את השאלה הזאת בשבוע שעבר, הורה יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, להוציא אותי מהדיון. כך עושה מי שלא מסוגל לענות על שאלה פשוטה: היה דיל על כסף להתנחלויות בתמורה לקידום החוק של לפיד, או לא היה?

מאז תחילת הלחימה לא הונחה על שולחן ועדת הכספים בקשה אחת להעברת כספים לתושבי הדרום. זוהי אחריותו של יו"ר הוועדה, שיכול לעצור את פעילותה עד שיימצאו התקציבים לצרכים הדחופים של תושבי הדרום: להגדלת מספר הרבש"צים ביישובים, לסיוע נפשי לילדים, למיגון בתי הספר, לפיצוי סטודנטים שאיבדו את עבודת הקיץ. לעומת זאת, מענק מיוחד שאישרה הממשלה ליהודה ושומרון בעקבות רצח הנערים נפתלי פרנקל, גיל־עד שער ואייל יפרח בסך חמישה מיליון שקלים, הגיע לדיון בוועדה במהירות שיא, ואף תפח באורח מסתורי ל–20 מיליון. פקידי האוצר הודו בדיון כי הכסף כלל לא מיועד לביטחון (לשם כך עבר תקציב נוסף, של 12.5 מיליון שקלים), אלא לפעולות "גיבוש לנוער". בונוסים שיישובי הדרום היו יכולים רק לחלום עליהם.

הפוליטיקאים של הימין שכחו את המשימה הגדולה — מדינת ישראל — לטובת האובססיה המשיחית שלהם לגבעות השומרון. כפי שהם יעשו הכל כדי למנוע הסדר מדיני, תוך הפקרת ביטחונם של מיליוני ישראלים, רק כדי לא לוותר על חברון — כך הם מונעים השקעה בגליל ובנגב כדי "לגנוב" את התקציבים האלה לטובת אלקנה ובית אל.

אבל סלומינסקי הוא רק בורג קטן שיודע להשתמש בשיטה הקלוקלת. שיטת השינויים בתקציב מאפשרת לממשלה להסתיר את סדר העדיפויות שלה, והפכה עם השנים לצינור לסחטנות פוליטית מסוג הדילים על חוק מע"מ אפס. לכן עתרתי נגדה לבית המשפט העליון, ולכן הוא הורה לאוצר לגבש ביחד אתי נוהל חדש בתוך 90 יום. כשהמאבק יסתיים והתקציב יהיה שקוף לתפארת, נפסיק לראות קבוצות אינטרס שמקבלות יותר על חשבון כולנו, גם אם הן החברות הכי טובות של החתול ששומר על השמנת.