שכירות הוגנת

שכירות הוגנת – גם בישראל!
כשנבחרתי לכנסת היה לי ברור כי הנושא הראשון שאפעל לקידומו הוא זה שהוציא אותנו לרחובות בקיץ 2011 – מחירי הדיור הבלתי אפשריים. את הצעת החוק הראשונה שלי הקדשתי לדיור בר השגה וההצעה הבאה נועדה לטפל בשוק השכירות הפרוע שהתפתח פה בשנים האחרונות. לפני שניגשנו לכתוב את הצעת החוק עשינו שני דברים: קודם כל פניתי לעשרות אלפי החברים שלי בפייסבוק וביקשתי להבין מהם מהן הבעיות שהם מתמודדים אתן ומה היו רוצים שהצעת החוק הזו תכלול. הדבר הבא היה לחקור לעומק כיצד מפקחים ברחבי העולם על שוק השכירות ואיך אפשר ליצור מודל מאוזן שייטיב עם השוכרים ועם המשכירים כאחד. התברר שכמעט בכל מדינות העולם המערבי נהוג לפקח על שוק השכירות וכי במדד ה-OECD ישראל ניצבת רק מדינה אחת לפני הסוף בהיעדר הפיקוח שלה

שכירות הוגנת

הצעת החוק שהגשתי יחד עם חברי הכנסת חיליק בר ואורלי לוי-אבקסיס זכתה מיד לתמיכה ציבורית חסרת תקדים. ההצעה מסדירה את יחסי השוכר והמשכיר, מהי אחריותו של המשכיר על תיקונים בדירה, וקובעת הגבלה של העלאת שכר דירה בשיעור של עד 3% מדי שנה. כדי לקדם את ההצעה הקמתי את השדולה לשוכרי הדירות בכנסת. לכנס ההשקה של השדולה הגיעו ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, שהיה הראשון לתמוך בהצעת החוק, יו"ר התאחדות הסטודנטים אורי רשטיק, חברי כנסת רבים מהקואליציה והאופוזיציה כאחד, ונציגי ארגונים אזרחיים בתחום ובהם ועד שוכרי הדירות והכיכר המרכזית.

שכירות הוגנת

בכנס הצגתי נתונים של מחקר משווה שערך למעננו הממ״מ על שוק השכירות שמראה כי פיקוח על שכר דירה הוא כלי מובן מאליו במדינות המערב, ובהן צרפת, גרמניה, לוס אנג׳לס, ניו יורק, קנדה ועוד. שבועות ספורים בלבד אחרי השקת השדולה כבר רשמנו הישג ראשון: קבינט הדיור אימץ את עיקרי הצעת החוק שלנו, והודיע על מינוי צוות שיגבש תכנית לפיקוח על שוק השכירות בתוך 60 יום.

אלא שחלפו למעלה מ-7 חודשים ושום הצעת חוק לא נראתה באופק. כדי להפעיל לחץ על הממשלה לאשר את החוק ערכתי בתחילת מושב הכנסת האחרון כינוס חירום מיוחד בשיתוף התאחדות הסטודנטים, שקראו באופן חד וברור לאשר את החוק במושב החורף, ולא יחזרו לרחוב. הקריאות נשמעו ותוך שבועות בודדים פרסמו משרדי האוצר והמשפטים את תזכיר החוק שלהם שמורכב מסעיפי הצעת החוק שלנו.

רגע לפני שהכנסת התפזרה עוד הספקנו לקיים ערב סטנד אפ כדי ללחוץ על שרי הממשלה לאשר את הצעת החוק. ששה סטנדאפיסטים צעירים הצחיקו את מאות האנשים שגדשו את מועדון הרדיו בתל אביב וסיפרו להם על הדירות המתפרקות שלהם ועל הבניינים שהצליחו בחיים יותר מהם. לצערי, ראש הממשלה החליט לפרק את הקואליציה ימים ספורים לפני שהצעת החוק עלתה להצבעה ובכך הפנה עורף לשני מיליון השוכרים בישראל, שנאלצים לחכות כעת עד לבחירות ולהקמת ממשלה חדשה. אני לא הולכת לוותר על החוק הזה. מהיום שהנחתי אותו על שולחן הכנסת ועד ליומה האחרון חל שינוי תפיסתי אדיר, ואם בהתחלה במשרד האוצר התחלחלו למשמע המילה פיקוח, היום כבר ברור כי ההצעה הזו הכרחית. אני מתכוונת לדאוג שזו תהיה הצעת החוק הראשונה שתאשר הכנסת ה-20.

לכתבות נוספות בנושא:

כך מפקחים על השכירות ברחבי העולם – ערוץ 2

נחמיה שטרסלר וסתיו שפיר בעימות על חוק השכירות

סתיו שפיר פונה לשוכרי הדירות – כתבתה של עמליה דואק

רון חולדאי חובר לח"כ שפיר במעריב על השכירות

העתיד של מפלגת העבודה טמון בפועלה של ח"כ סתיו שפיר – טורו של אורי משגב

שיתוף הפעולה המפתיע של סתיו שפיר – ראיון אצל רזי ברקאי

הושקה שדולת שוכרי הדירות בכנסת