סתיו שפיר, ממנהיגות המחאה החברתית הגדולה בישראל בשנת 2011, והצעירה ביותר שנבחרה אי פעם לכנסת ישראל.

צילום: קובי קלמנוביץ

זו כהונתה השנייה בכנסת לאחר שנבחרה במקום השני בפריימריז של מפלגת העבודה ב-2015. עם תחילת מושב הכנסת ה-20 הוקמה לדרישתה ועדה חדשה בכנסת – ועדת השקיפות, שמשמשת המשך ישיר למאבקה מהכנסת הקודמת נגד שיטת התקצוב המושחתת ולמען שקיפות בתקציב המדינה וצדק חברתי בחלוקת משאבים. שפיר נבחרה לעמוד בראש הוועדה, והיא עומדת במקביל גם בראש השדולה לצדק חברתי.

בכנסת ה-19 הובילה שפיר שורה של מאבקים ובראשם חשיפת שיטת ההעברות התקציביות, שבמשך שנים אפשרה לפוליטיקאים לתעל בסתר את כספי המיסים של אזרחי ישראל לטובת אינטרסים פוליטיים צרים, על חשבון הצורך הציבורי. שפיר גייסה למאבק צבא של פעילים והצליחה לחסום העברות תקציביות של עשרות מיליוני שקלים שנועדו לשמש כשוחד פוליטי, חשפה פרשות שחיתות בכספי ציבור ושינתה את שיטת העבודה של ועדת הכספים ומשרד האוצר. במקביל, הובילה שפיר את המאבק למען שכירות הוגנת, דיור בר השגה ועירוניות חדשה בישראל. בזכות מאבקים אלו נבחרה שפיר לגיליונות 100 המשפיעים על הכלכלה הישראלית של העיתונים "דה מרקר" ו"כלכליסט".

חזית נוספת שבה פועלת שפיר הוא המאבק להורדת מחירי הדיור ומחירי השכירות בפרט. בפברואר 2013 הגישה שפיר את הצעת החוק לשכירות הוגנת. בעקבות חודשים של מאבק ציבורי שכלל מבצע החתמות של אלפי סטודנטים בכל רחבי הארץ על הצעת החוק, החליט קבינט הדיור בראשות שרת המשפטים ושר האוצר לאמץ את הצעת החוק, שאושרה בקריאה טרומית במליאת הכנסת ביוני 2016.
שפיר נולדה ב-1985 בנתניה, לאב רואה חשבון ואמא מורה, וכאחות הבכורה מבין שלושה ילדים. בגיל 8 הפכה לכתבת צעירה בעיתון הנוער "כולנו", ועם מעבר המשפחה לפרדסיה במהלך חטיבת הביניים, הפכה למדריכה בתנועת "הנוער העובד והלומד". עם סיום לימודיה הקימה גרעין צעירים לעבודה עם נוער בסיכון במסגרת החברה להגנת הטבע, ויצאה לשנת שירות בטבריה, שם עסקה בחינוך ובהדרכת טיולים.

ביולי 2004 התגייסה לקורס טיס. לאחר שלא צלחה את מבחני הטיסה, הועברה לעיתון "במחנה" שם שימשה ככתבת עד תום שירותה. בין השאר, סיקרה את תוכנית ההתנתקות ואת מלחמת לבנון השנייה.

לאחר שסיימה את השירות הצבאי, זכתה במלגת לימודים מלאה לתואר ראשון בעיתונות ובסוציולוגיה מאוניברסיטת "City" בלונדון מטעם פרויקט ״עץ הזית״ לפתרון סכסוכים.

עם סיום הלימודים בהצטיינות חזרה לארץ. ב-2010 החלה בלימודי תואר שני בהיסטוריה ופילוסופיה של המדעים באוניברסיטת תל-אביב. במקביל, עבדה באתר האינטרנט של "ידיעות אחרונות", ופירסמה מדור נדל"ן בעיתון "העיר", שהגיש לקוראים מדי שבוע תיאור חי, מתסכל וביקורתי של מצוקת הדיור בישראל.

שפיר הייתה ממייסדי ומובילי המחאה החברתית בקיץ 2011. היא נאמה בהפגנות הענק שהתקיימו במהלך הקיץ, ייצגה את תנועת המחאה בדיונים בכנסת וסייעה להקים את ועדת המומחים המייעצת למחאה. שנה לאחר המחאה החליטה להתמודד לכנסת.

צילום: דפנה טלמון

שתפו עם אחרים...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on LinkedIn